BU seniors and recent graduates named to Who’s Who

BU seniors and recent graduates named to Who’s Who

For Immediate Release

Date: May 13, 2005

BLOOMSBURG—Seventy-three Bloomsburg University of Pennsylvania seniors, May graduates and December 2004 graduates were named to Who’s Who Among Students in American Colleges and Universities during BU’s recent awards ceremony. The award is given to seniors demonstrating outstanding ability in scholastic achievement, personal traits, leadership and professional promise.

Students, their hometowns and majors are:

Allegheny County – Lisa Reynolds, Pittsburgh, political science.

Berks County – Karen Kratz, Sinking Springs, nursing.

Bucks County – Kristen Dunn, Warrington, elementary education, and Kimberly Stephan, Levittown, American Sign Language/English interpreting.

Carbon County – Jacob Miller, Nesquehoning, secondary education and history.

Columbia County – Brandi Burlingame, Berwick, Spanish and anthropology; Ashley Derr, Berwick, nursing; John Flynn, Bloomsburg, business administration/office information systems; Christopher Gearhart, Unityville, business/computer and information science; Tyson Hale, Bloomsburg, biology; Amanda Hendricks, Bloomsburg, biology; Jared Kishbaugh, Berwick, speech pathology and audiology; Brandy McHenry, Benton, nursing; Katie Murphy, Bloomsburg, elementary education; Lynn Reichard, Bloomsburg, art studio; Jennie Roberts, Bloomsburg, elementary education/mathematics; and Justin Swettlen, Bloomsburg, French and Spanish.

Cumberland County – Eric Horstick, Summerdale, and Michael Kaminsky, Mechanicsburg, both biotechnology.

Dauphin County – Sarah Snyder, Harrisburg, speech pathology and audiology.

Delaware – Valerie Pergolini, Boothwyn, business administration/accounting, and Jennifer Shannon, Modena, psychology.

Lackawanna County – Megan Loughney, Dunmore, business administration/office information systems.

Lancaster County – Sean McCreary, Lancaster, and John Nogel, New Providence, both business administration/accounting; Mila Pilz, Leola, mass communications and communication studies; Stephanie Ressler, Landisville, elementary education/language arts; and Elizabeth Stipe, Lancaster, nursing.

Lebanon County – Rachael Phillips, Newmanstown, nursing.

Lehigh County – Emily Costa, Center Valley, elementary education/language arts; Rebecca Popek, Slatington, elementary education; and Amy Roche, Alburtis, business/computer and information science.

Luzerne County – Antonio Angeloni, West Hazleton, secondary education/citizenship and history; Jamie Longazel, Freeland, criminal justice; and Amanda Smith, Berwick, music education.

Lycoming County – Aurora DiRocco, Cogan Station, art history and art studio; Matthew Fisher, Cogan Station, business education; Brett Mitchley, Williamsport, criminal justice; Jamie Rinehart, Saddalsburg, business administration/accounting; and Scott Ritter, Muncy, business computer and information science.

Mifflin County – Traci Macchiaverna, Reedsville, American Sign Language/English interpreting.

Monroe County – Shannon Riddick, Tobyhanna, criminal justice.

Montgomery County – David Ilg, Norristown, business administration/management and marketing; Kimberly Kneeland, Lansdale, criminal justice; Kristen Latshaw, Fort Washington, elementary education/psychology; and Marissa Marchese, Plymouth Meeting, social work.

Northumberland County – Sunbury residents Christine Bordner and Christina Foust, both business administration/accounting; Danielle Klinger, Dornsife, nursing;  Devon Orner, Mount Carmel, nursing; Joshua Ramsey, Northumberland, anthropology; Ashley Scheller, Sunbury, nursing; Jessica Shnyder, Milton, business administration/management; Jessie Smith, Elysburg, social work; and Danielle Strausser, Coal Township, special education/elementary education.

Philadelphia County – Shekiah Brabham, Philadelphia, social work; and Nikeda Stanback, Philadelphia, mass communications.

Pike County – Joseph Rubino, Lords Valley, business/computer and information science.

Schuylkill County – Rebecca Kehler, Klingerstown, biology, and Elizabeth Masser, Hegins, speech pathology and audiology.

Union County – Christopher Hubbert, Mifflinburg, business administration/management.

Wyoming County – Caitlin Prusko, Factoryville, social work.

York County – Mandy Baublitz, York, psychology, and Amy Miller, York, secondary education/biology and biology.

And these out-of-state students:

Delaware – Michelle Albanese, Wilmington, secondary education and history.

Maryland – Samantha Roller, Laytonsville, education of the deaf and hard of hearing, and Sarah Wade, Union Bridge, earth science/environmental science and art studio.

New Jersey – Lindsay Belvedere, Sparta, communication studies; Shannon Killeen, Madison, mass communications; Lynn Renner, Nutley, sociology; and Kristi Telschow, Hackettstown, business administration/management.

New York – Kristen Hahlbohm, Coram, speech pathology/audiology.

West Virginia – Orian Stadel, Martinsburg, music and German.

Bloomsburg University is one of 14 universities in the Pennsylvania State System of Higher Education. The university serves approximately 8,000 students and offers 65 bachelor’s, 17 master’s and one doctoral degree.

###