LGBTQA Allies

LGBTQA Allies

If you are an LGBTQ Ally and agree with the Non-Discrimination Statement below please complete the online form to add your name to our list.

We, the undersigned, believe that individuals should not be discriminated against on the basis of sexual orientation, gender identity, or gender expression. Moreover, we support the personal and professional development of all individuals at Bloomsburg University regardless of how or if they choose to define their sexuality or gender.

ACADEMIC ACHIEVEMENT

  • Patricia Beyer

ACADEMIC ADVISEMENT CENTER

  • Brad Swenson

ACADEMIC AFFAIRS

  • George Agbango

ACADEMIC ENRICHMENT, DEPARTMENT OF

  • Sharon G. Solloway
  • Karen Hamman
  • John Barrett
  • Sharlene Gilman
  • Melissa Cheese

ADMISSIONS, OFFICE OF

  • Maramonne Houseknecht
  • Paul M. D'Angelo

AFSCME, LOCAL 2361

  • Terry Kramarz
  • Joyce Bielen
  • Eric Foster

ALUMNI AND PROFESSIONAL ENGAGEMENT

  • Lynda Michaels
  • Virginia (Ginny) Larson
  • Lauren Kross Polinski

ANTHROPOLOGY, DEPARTMENT OF

  • Janet Locke
  • Susan Dauria
  • David Fazzino
  • Faith Warner

APSCUF/BU

  • David Magolis
  • Julie Kontos

ART AND ART HISTORY, DEPARTMENT OF

  • Vincent Hron
  • Nogin Chung
  • Jason Godeke
  • Meredith Grimsley
  • David Kube

ATHLETICS

  • Michael McFarland
  • Kathleen Heitzman
  • Beth Brennan
  • Joseph Andreacci
  • John Sanow

AUDIOLOGY & SPEECH PATHOLOGY, DEPARTMENT OF

  • Shaheen Awan

BIOLOGICAL & ALLIED HEALTH SCIENCES, DEPARTMENT OF

  • George Chamuris
  • Marianna D. Wood
  • Thomas Scott Klinger
  • Amy Long
  • Joseph Ardizzi
  • Clay Corbin
  • George Davis
  • Candice M. Klingerman
  • Cynthia Surmacz

BLOOMSBURG UNIVERSITY FOUNDATION, INC.

  • John Karas

BU CARD CENTER

  • Jim McCormack

BUSINESS, COLLEGE OF

  • Joan Benek-Rivera
  • Traci Fetterman

BUSINESS EDUCATION AND INFORMATION and TECHNOLOGY MANAGEMENT, DEPARTMENT OF

  • Margaret O’Connor
  • Laura Davis
  • Christina Force
  • Carolyn LaMacchia
  • Loreen Powell
  • Mark L. Usry

CENTER FOR COMMUNITY RESEARCH AND CONSULTING

  • Heather Feldhaus

CENTER for LEADERIP AND ENGAGEMENT

  • George Kinzel
  • Kristin Austin
  • Timothy Pelton
  • Christine Gay

CENTER FOR VISUAL AND PERFORMING ARTS

  • Stephen Clickard

CHEMISTRY AND BIOCHEMISTRY, DEPARTMENT OF

  • Bruce Wilcox
  • Toni Bell
  • Michael Borland
  • Christopher Hallen
  • John Morgan
  • Philip Osburn
  • Matthew Polinski
  • Michael E. Pugh

COMMUNICATION STUDIES, DEPARTMENT OF

  • Ruth Beerman
  • Dale A. Bertelsen
  • Janet Reynolds Bodenman
  • Erin Brummett
  • David Heineman
  • Mary King
  • Angela LaValley
  • Eric Miller
  • Philip Rippke
  • Shavonne Shorter
  • Kara Shultz
  • Anna Turnage

COMMUNITY OUTREACH, SUSQUEHANNA VALLEY FIELD SCHOOL

  • Sue Dauria

COUNSELING & HUMAN DEVELOPMENT, DEPARTMENT OF

  • William Harrar
  • Eric Affsprung
  • Sybil Holloway
  • Shell Lundahl
  • Sue Ei

DEAN OF STUDENTS, OFFICE OF

  • Donald Young
  • Jennifer Raup
  • Madelyn Rodriguez
  • Marcei Woods
  • Matthew Barcus
  • Monica Johnson

EDUCATION, COLLEGE OF

  • Ingrid Everett

ENGLISH, DEPARTMENT OF

  • Betina Entzminger
  • Mark Decker
  • Ferda Asya
  • Mary G. Bernath
  • Janice Broder
  • Angelo Costanzo
  • Christina Francis
  • Randy Koch
  • Claire Lawrence
  • Michael Martin
  • S. Michael McCully
  • Timothy Oleksiak
  • David Randall
  • Terrance Riley
  • Danny Robinson
  • Theodore Roggenbuck
  • Anne Dyer Stuart
  • Julie Vandivere
  • A.G. “Jerry” Wemple
  • Stephen Whitworth, C

ENVIRONMENTAL, GEOGRAPHICAL AND GEOLOGICAL SCIENCESDEPARTMENT OF

  • Michael Shepard
  • Patricia Beyer
  • John Bodenman
  • Jeffrey C. Brunskill
  • John G. Hintz
  • Brett McLaurin
  • Laura G. Mock
  • Jennifer Whisner

EXCEPTIONALITY PROGRAMS, DEPARTMENT OF

  • Darlene E. Perner
  • Timothy P. Knoster
  • Deborah Stryker
  • Barbara Wilson

EXERCISE SCIENCE, DEPARTMENT OF

  • Eric Rawson
  • Joseph Andreacci
  • Kelly Dauber
  • Sheila Kaercher
  • Noah Wasielewski

FINANCE, DEPARTMENT OF

  • Jonathan Ohn

FORENSIC TEAM OFFICE

  • Harry C. Strine IV

GLOBAL AND MULTICULTURAL EDUCATION, OFFICE OF

  • Nawal Bonomo

GREEK AFFAIRS

  • Gretchen Osterman

HISTORY, DEPARTMENT OF

  • Nancy Gentile Ford
  • Michael C. Hickey
  • William Hudon
  • M. Safa Saraçoğlu
  • Lisa Stallbaumer-Beishline

HUMAN RESOURCES & LABOR RELATIONS, OFFICE OF

  • Rona Anderson
  • Kristina Wood
  • Kim Seigfreid
  • Karen Hicks

INSTRUCTIONAL TECHNOLOGY, DEPARTMENT OF

  • Mary J. Nicholson
  • Tina Barnes

LANGUAGES AND CULTURES, DEPARTMENT OF

  • Christopher Donahue
  • Nathalie Cornelius
  • Jing Luo
  • Jesús Salas-Elorza
  • Luke Springman

LGBTQA RESOURCE CENTER

  • Matthew Barcus

LIBERAL ARTS, COLLEGE OF

  • James S. Brown

LIBRARY, HARVEY A. ANDRUSS

  • Wayne Mohr
  • Lissa Clark
  • Shannon Santoso
  • Marilou Hinchcliff
  • Kathryn Yelinek

LIVING AND LEARNING COMMUNITIES

  • Jennifer Hunsinger
  • Debbie Chamberlain
  • Mark Usry
  • Craig Young
  • Joan Benek-Rivera
  • Jerry Wemple

MANAGEMENT and MARKETING, DEPARTMENT OF

  • M. Ruhul Amin
  • Darrin Kass
  • Steven Si

MARKETING AND COMMUNICATIONS, OFFICE OF

  • Bonnie Martin
  • Eric Foster

MASS COMMUNICATIONS, DEPARTMENT OF

  • Jason Genovese
  • Richard Ganahl
  • David Magolis

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION PROGRAM (MBA)

  • Darrin Kass

MATHEMATICS, COMPUTER SCIENCE, & STATISTICS, DEPARTMENT OF

  • William Calhoun
  • Kevin Ferland
  • Lisa Lister
  • Paul Loomis
  • Youmin Lu
  • Sandra Miller
  • Robert Montante
  • John Polhill
  • Mehdi Razzaghi
  • Michael Stephans

MINISTRIES, PROTESTANT

  • Jill Young

MULTICULTURAL AFFAIRS

  • Madelyn Rodriguez

MUSIC, THEATRE AND DANCE, DEPARTMENT OF

  • Stephen Clickard
  • Karen Anselm
  • Alan Baker
  • Bruce Candlish
  • Ethan Krupp
  • David Miller
  • Julie Petry
  • Tracey Schmidt-Jaynes
  • Matthew Slotkin

NURSING, DEPARTMENT OF

  • Margie Eckroth-Bucher
  • Mary A. Cegielsky
  • Cheryl Jackson

ORIENTATION OFFICE

  • Kristin Austin

PHILOSOPHY, DEPARTMENT OF

  • Joyce Bielen
  • Gary Hardcastle
  • Wendy Lynne Lee
  • Kurt Smith

PHYSICS AND ENGINEERING TECHNOLOGY, DEPARTMENT OF

  • Peter C. Stine
  • Karen Neese
  • Ju Xin

PLANNING AND ASSESSMENT, OFFICE OF

  • Jerrold Harris

POLICE, OFFICE OF

  • John M. Kubik
  • Alex Karpinski
  • Robert A. Neiderhiser II

POLITICAL SCIENCE, DEPARTMENT OF

  • Neil Strine
  • Joyce Bielen
  • George Agbango
  • Sheng Ding
  • Pete Doerschler
  • Christopher R. Hallenbrook

PRESIDENT, OFFICE OF THE

  • David L. Soltz
  • Brenda Cromley

PROCUREMENT, OFFICE OF

  • Brandi Yagle

PSYCHOLOGY, DEPARTMENT OF

  • Julie Kontos
  • Kevin Ball
  • George Chavez
  • Winona Cochran
  • Jennifer Johnson
  • Jeffrey Leitzel
  • Alison Levitch
  • Marion Mason
  • Eric Stouffer

QUEST

  • Susan Lawson

REGISTRAR, OFFICE OF THE

  • Nicole Lederer
  • Naomi D’Angelo
  • Raychel Gingrich

RESIDENCE LIFE, OFFICE OF

  • Tom Kresch
  • James McCormack
  • Amy Cunningham
  • Michele Stout
  • Lori Schmidt
  • Jennifer Turnbough
  • Ben Staub
  • Mark Turnbough
  • Marcei Woods

SCIENCE AND TECHNOLOGY, COLLEGE OF

  • Karen Davis
  • Troy Prutzman

SOCIAL EQUITY, OFFICE OF

  • Robert Wislock
  • Kate Bauman

SOCIOLOGY, SOCIAL WORK & CRIMINAL JUSTICE, DEPARTMENT OF

  • Alana B. Atchinson
  • Shiloh Erdley
  • Ronnie Evans
  • Heather Feldhaus
  • Christopher Podeschi

STUDENT ACTIVITIES & KEHR UNION

  • Jimmy Gilliland
  • Gretchen Osterman
  • Valerie Moyer
  • Kristi Getty

STUDENT AFFAIRS, OFFICE OF

  • Tom Kresch

STUDENTS WITH DISABILITIES CENTER

  • Robert Wislock
  • Darlene Perner
  • Jeanne Fitzgerald
  • Marybeth Bergen
  • Suzi Glowaski

TEACHING AND LEARNING, DEPARTMENT OF

  • Charles Starkey
  • Mindy Andino
  • Mark Bauman
  • Denise Davidson
  • Ralph Feather
  • Todd Hoover
  • Cherie Roberts
  • Beth Rogowsky
  • Michael Ruffini
  • Thomas Starmack
  • Caryn Terwilliger
  • David Walker
  • Craig A. Young

TECHNOLOGY, OFFICE OF

  • Wayne Mohr

INSTRUCTIONAL MEDIA SERVICES

  • Asa Kelley

TECHNOLOGY SUPPORT SERVICES

  • Terry Kramarz

THEATRE

  • Bruce Candlish
  • Sarah Stuble

TITLE IX COORDINATOR

  • Robert Wislock

TRiO STUDENT SUPPORT SERVICES, OFFICE OF

  • M. Theresa Bloskey
  • Toni Barrile
  • Denise Chaytor-Zugarek

TRiO UPWARD BOUND, OFFICE OF

  • John Kula
  • Christina Slocum

UNIVERSITY ADVANCEMENT

  • Dan Knorr

UNIVERSITY HONORS PROGRAM

  • Julie Vandivere

UNIVERSITY STORE

  • Jennifer Lehman

UNIVERSITY TUTORIAL SERVICES

  • Karen Hamman

UNIVERSITY WRITING CENTER

  • Ted Roggenbuck

WELLNESS CENTER

  • Janet Rarig

WOMEN’S RESOURCE CENTER

  • Monica Johnson

WORKPLACE SAFETY, OFFICE OF

  • Belinda DeLeon

Please send details of any errors or omissions to the LGBTQA Resource Center.